Çin’e sadece vize ve uçak bileti alarak nasıl gittim?

Öncelikle merhaba!

İlk kez blog yazıyorum ve ilk blog yazıma tabi ki sadece vize ve uçak parasını ödeyerek gittiğim Çin gezime (yaz kampına) yer vermem gerektiğine karar verdim.

 Evet gelelim asıl konuya 🙂

Ben İstanbul Aydın Üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyken (şuan mezunum) seçmeli olarak Çince dersi seçtim. Güz ve bahar olarak iki dönem boyunca devam ettim A2 seviyesine kadar gelmiş oldum. Mayıs ayıydı hatırladığım kadarıyla kursun bitimine 1 hafta kalmıştı ve derste Çince hocam Boğaziçi üniversitesi Şangay’a yaz kampına yolluyor dedi. Ardından asıl bombayı patlattı ve sadece vize ve uçak biletinizi ödeyeceksiniz dedi.

Başvuru formunu ve hocamın attığı mailin resmini ekliyorum. Bu arada benim HSK sınav sonucum yoktu sınava hiç girmedim her şeyi doldurmak zorunda olmuyorsunuz. Ben maili hocama attım hocamda enstütideki hocaya atmış bence bağlantıya geçerseniz enstütiyle direk kendinizde yapabilirsiniz.

  • Başvuru zamanı açısından önemli olduğunu düşündüğüm bir not -Ben 12 Mayıs 2017 tarihinde başvuru formunu mail atmışım aynı gün hocam iletmişti enstitüye son başvuru günleriydi çünkü beni 2,3 gün sonra mülakata çağırdılar.

Eveeet formu doldurdunuz ve mailinizi attınız şimdi sıra her insanı strese sokan aşamada MÜLAKAT…  

Hocam bana mülakatın Çince olacağını Çin’i ve Çinlileri sevdiğimi orada zorlanmayacağımı anlatmam gerektiğini söylemişti gerçekten öyle bu kadarı yetiyor mülakata İngilizce bilen Çinli hocalar giriyor. Hemen başlıyor Çince veya İngilizce merhaba, adın ne?, hangi okulda okuyorsun?, neden Çin’e gitmek istiyorsun?, neden Çince öğrendin?, ne kadar Çince biliyorsun? gibi sorularla konuşma havasında mülakata rahat olun çok tatlı ve samimiler. 🙂 Elinizden geldikçe Çince cevap verin ama İngilizce de cevap verebilirsiniz.

Yeter ki rahat olun ve cevap verin. 🙂

Çok beklemeden yaklaşık 1,2 gün içinde Türk olan enstitü hocasından bir mail aldım ve   KABUL OLMUŞUM :))))

Asıl Çine gönderilecek olan başvuru formlarını da kabul mailinde aldım. Zaman çok kısıtlı veriliyor her şey için hemen elde doldurup taratıp sonra ki gün mail atmıştım. Ardından bir whatsapp grubu kuruldu ve bütün iletişim oradan sağlandı.

Eğer yazımı okuduysanız Çine gitmeniz için hiç bir engeleniz yok tek engel sizsiniz 🙂

Sorularını mail atarak sorabilirsiniz seve seve yardımcı olurum. Hatta instagram üzerinden de iletişimde olabiliriz. 🙂

Boğaziçi üniversitesi konfüçyus enstitüsü web sitesi bağlantısını ekliyorum belki yaz kampı hakkında herhangi bir duyuru eklenirse buradan güncel olarak görme ihtimaliniz olsun. Ben başvurduğumda öyle bir bağlantı olmadı fakat fazla datadan zarar gelmez. 🙂
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s